Kategorie
historia

Historia marki Seat

Seat – znane hiszpańskie przedsiębiorstwo z branży motoryzacyjnej, które produkuje samochody osobowe od 1950 roku. Aktualnie przedsiębiorstwo to jest własnością niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen AG. Seat to jedna z najmłodszych marek samochodowych w Europie.

Seat Ibiza – pięć generacji modelu samochodu miejskiego

Seat Ibiza to samochód osobowy klasy aut miejskich, produkowany w Seacie od 1984 roku. Od 2017 roku produkowana jest piąta generacja tego modelu. Jednostki napędowe w Ibizie pierwszej generacji były silnikami w układzie rzędowym czterocylindrowym, napędzającym koła przednie. Seat Ibiza II został zaprezentowany w 1993 roku. Model ten był stworzony już w oparciu o technologię Volkswagena, na bazie platformy Volkswagena A03. W 1999 roku model ten przeszedł facelifting. Seat Ibiza III został pokazany w 2002 roku. Ibiza III generacji bazuje na platformie Volkswagena A04. Pojazd ten był produkowany także w wersjach sportowych FR oraz Cupra. Czwarta generacja Ibizy została zaprezentowana w 2008 roku. Samochód ten przeszedł parokrotnie facelifting. Piąta generacja Seata Ibizy została zaprezentowana w 2017 roku. Pojazd ten otrzymał sporo rekomendacji, jeśli chodzi o skuteczność działania systemów ochrony w razie wypadku.

Seat Leon – klasa kompaktowa

Seat Leon to samochód klasy kompaktowej, produkowany przez Seata od 1999 roku. Od 2012 roku produkowana jest jego trzecia generacja, a w 2020 roku zadebiutuje jego czwarte wcielenie. Samochód ten będzie wyróżniać się podłużną maską, wyrazistymi przetłoczeniami, a także unoszącą się ku górze linią okien ze słupkiem C. Oferta nadwoziowa zostanie okrojona o 3 – drzwiowego hatchbacka, nawiązującego do trzeciego wcielenia. Leon IV nadal będzie dostępny jako kombi. Oferta zostanie jednak też wzbogacona o odmianę sedan.

Seat Alhambra – osobówka typu van

Seat Alhambra to samochód osobowy van klasy średniej. Od 2010 roku produkowana jest druga generacja tego modelu, a pierwsze wcielenie powstawało przy współpracy z Volkswagenem i Fordem. Pojazd ten ma dynamiczny charakter oraz szerokie nadwozie o muskularnych proporcjach. Asystent świateł drogowych wykrywa pojazd z przeciwka i automatycznie zmienia światła na światła mijania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *